Niebezpieczeństwa płynące z wadliwej instalacji grzewczej i wentylacyjnej

- Posted in Dom by - Permalink

Corocznie w okresie grzewczym z pomocą mediów dobiegają do opinii masowej wieści o pechowych epizodach, których zarzewiem jest niesprawna instalacja grzejna lub wentylacyjna. W największej liczbie przypadków dotyczą one zaczadzenia, natomiast nie wszyscy nieszczęśnicy jakich skrzywdził tego rodzaju zbieg uchodzą z niego ze zdrowiem.

piecyk wolno stojący - częsty sprawca zaczadzeń

Do zaczadzenia zazwyczaj dochodzi w przypadkach, w których pomieszczenie zawierające źródło ciepła jest zanadto nieprzepuszczalnie, natomiast dla odmiany układ grzejny nie jest hermetycznie zamknięty. W trakcie wypalania węgla (czy to kamiennego czy chociażby gazu, który także obejmuje ten pierwiastek) występuje integrowanie się tlenu z węglem, czego wynikiem jest tworzenie się dwutlenku węgla. Kiedy w lokum jest niewiele tlenu mechanizm ten nie przebiega kompletnie zatem produkowany jest tlenek węgla, odmiennie wyrażany jako czad, jaki jest gazem toksycznym dla organizmów żywych. Dodatkowo nie można go wywęszyć zatem wielokrotnie na ratunek jest niestety poniewczasie.

Przed skażeniem czadem można się asekurować na dwa rodzaje. W szczególności pożądane jest zapewnienie bezustannego napływu tlenu do komory spalania w piecu (obojętnie która może być jego odmiana), szczególnie jeśli będzie to kocioł stojący bezpośrednio w ogrzewanym ulokowaniu, tego rodzaju jak piec kaflany bądź koza. Napływ powietrza określony jest zdecydowanie od skuteczności wentylacji, a zatem kratek wentylacyjnych (których nie można zasłaniać), a ponadto lufcików w oknach (jeśli są współczesnego wariantu, wiekowe okna zwykle względnie odpowiednio przepuszczają powietrze z powodu swej mniejszej szczelności). Co jakiś czas użyteczne może być wywietrzenie lokum, a chociaż raz do roku skontrolowanie drożności przewodów wentylacyjnych.

Drugą sprawą jest upewnienie się, że sam piec oraz rury odciągające spaliny do kanału dymowego są wystarczająco nieprzepuszczalne, tak żeby gazy tworzące się podczas palenia nie potrafiły wydostać się poza kocioł oraz w pełni wpadały do kanału kominowego. W domkach jednorodzinnych, a już zwłaszcza tychże starszych, w których kotłownia zawiera się w piwnicy, niezbędny jest co pewien okres czasu przegląd kanału dymowego by upewnić się że spaliny nie przebijają przez uszkodzone ściany kanału kominowego. Kiedy tak się dzieje przystaje wyszlamować komin od wewnątrz żeby go doszczelnić.